ogolne-zasady-dbania-o-skore-glowy

Ogólne zasady dbania o skórę głowy

23 października, 2020 

Treść artykułu
  Add a header to begin generating the table of contents

  Ogólne zasady dbania o skórę głowy

  Pielęgnacja naszych włosów zawsze powinna zaczynać się od skóry głowy. Zdrowa skóra głowy równa się pięknym włosom. To dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  Prawidłowy dobór szamponu

  Wybierając szampon musimy pamiętać, że nie służy on do mycia włosów, ale do mycia skóry głowy. Ma on za zadanie oczyścić ją ze wszelkich zanieczyszczeń. Na początku najlepiej określić typ swojej skóry (tłusta, sucha) i rodzaj włosa, który będzie nam potrzebny do doboru odżywki. Na tej podstawie powinniśmy dobrać odpowiednie składniki. Na sklepowych półkach znajdziemy szampony o przeróżnych właściwościach- nawilżające, wzmacniające, prostujące, dodające blasku i wiele innych. Należy jednak pamiętać, że ważniejsze od tego co obiecuje producent, jest zwrócenie uwagi na skład. Najlepiej postawić na naturalne produkty bez zawartości sztucznych składników, silikonów, parabenów itp. Mocne detergenty mogą przyczynić się do przesuszenia skóry głowy, więc najlepiej wybierać te łagodniejsze.

  Podstawowe rodzaje szamponów i ich przeznaczenie

  Istnieje wiele typów szamponów z charakterystycznymi właściwościami. Należą do nich:

  Szampony do włosów normalnych

  Przeznaczone dla osób, którym ciężko jest określić stan swojej skóry głowy. Kosmetyki te nie mają specjalnych właściwości innych niż oczyszczanie skóry.

  Szampony do włosów suchych i zniszczonych

  Szampony te są odpowiednie dla osób, dla których ważna jest odbudowa włosa (posiadają w składzie keratynę). Działają regenerująco i odżywczo, nie wykazują działania na skórę głowy.

  Szampony do włosów tłustych

  Przeznaczone są one dla osób, które zauważają u siebie nadmierne wydzielanie łoju. Działają one na skórę głowy, przywracając jej równowagę, w czego efekcie włosy zachowują  dłużej swoją świeżość.

  Szampony do włosów farbowanych

  Przeznaczone dla osób, które zmieniały swój naturalny kolor włosów, zapobiegają zmywaniu się farby oraz posiadają filtry UV.

  Szampony o działaniu przeciwłupieżowym oraz przeciw wypadaniu

  Szampony te oprócz mycia mają za zadanie zniwelować problem wypadania lub łupieżu.

  Pozostałe środki do pielęgnacji skóry głowy

  Szampon jest używany przez każdego z nas. Jest to podstawowy środek myjący skórę głowy. Jeżeli zależy nam na pięknych i zdrowych włosach, do swojej pielęgnacji powinniśmy dołączyć peeling oraz wcierkę, ewentualnie na sam koniec odżywkę, która nawilży nasze włosy i ułatwi ich rozczesywanie. 

  Peeling i jego zastosowanie

  Zadaniem peelingu jest usunięcie łuszczącego się naskórka, sebum i zanieczyszczeń, czyli dokładne oczyszczenie skóry głowy. Poprawia on również mikrokrążenie krwi, dotlenia cebulki włosów i przyspiesza ich wzrost. Często takie problemy jak sucha, tłusta czy swędząca skóra głowy wiążą się z tym, że jest ona nieodpowiednio oczyszczona. Peeling szczególnie polecany jest osobom z osłabionymi włosami oraz z problemem wypadania.

  Wcierka i jej zastosowanie

  Przychodzi czas na dodatkowe odżywienie skóry głowy. Wcierki to najczęściej mieszanki ziół i ekstraktów roślinnych, które bardzo dobrze regenerują włosy. Osoby o wrażliwej skórze głowy powinny unikać w składzie kosmetyków alkoholu, a wybierać te o działaniu nawilżającym. Wyróżnimy wcierki przyspieszające wzrost włosów, wzmacniające ich strukturę oraz zapobiegające wypadaniu. Stosujemy je najlepiej codziennie na skórę głowy, wykonując delikatny masaż przez okres minimum czterech tygodni dla uzyskania widocznych efektów. 

  Słuchaj swojej skóry

  Obserwuj stan swoich włosów i skóry głowy. W zależności od tego dobieraj odpowiednie produkty oraz świadomą pielęgnację, a w razie potrzeby udaj się do specjalisty po poradę. Stosując się do prawidłowych zasad, Twoja skóra głowy odwdzięczy Ci się piękną fryzurą. Kiedy nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z łupieżem, łuszczycą, nadmiernym wypadaniem czy innymi przypadłościami, warto wykonać badanie skóry i wspólnymi siłami pozbyć się problemu. Odpowiednia kuracja lub zabieg zalecany przez trychologa mogą przywrócić piękne włosy, utracone wskutek choroby lub niezdrowego trybu życia.