trycholog-warszawa-fakty-mity-mycie-wlosow-8

Fakty i mity o myciu włosów cz 1

17 lipca, 2020 

Treść artykułu
  Add a header to begin generating the table of contents

  Fakty i mity o myciu włosów cz 1

  O tym, że należy dbać o włosy, raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Na gęstej i lśniącej fryzurze zależy zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Jeśli poświecimy trochę czasu na odpowiednią pielęgnację skóry głowy, włosy będą wyglądać zdrowo i pięknie, co z pewnością zwiększy naszą pewność siebie. Niestety, wokół mycia głowy narosło sporo mitów, które warto obalić, by przypadkiem nie uzyskać efektu odwrotnego od zamierzonego. Rozprawmy się więc z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi pielęgnacji włosów.

  Fakt czy mit? – Częste mycie szkodzi włosom

  Wiele osób uważa, że częste mycie głowy prowadzi do znacznego osłabienia włosów, a nawet do zwiększonego ich wypadania. Mit ten ma w sobie pewne ziarnko prawdy, gdyż korzystanie z intensywnych, mocno oczyszczających kosmetyków na co dzień prowadzi do wysuszenia i wyjałowienia skóry głowy. Zwiększa to podatność na infekcje i zaburza wydzielanie sebum.

  Mocne kosmetyki nie są złe, ale tylko jeśli używamy ich rozsądnie. Myjąc głowę codziennie, powinniśmy raczej skupić się na delikatnych szamponach oczyszczających. Ważne, by stosowane przez nas produkty nie zawierały w sobie szkodliwych substancji, a także alergenów. Warto zrezygnować również z produktów wspierających wzrost włosów, które zawierają inne od naturalnych składniki.

  Werdykt: W tym przypadku mamy do czynienia z mitem, który ma w sobie ziarno prawdy. Wszystko zależy od stosowanych kosmetyków.

  Fakt czy mit? – Częstotliwość mycia włosów zależy od stanu skóry głowy i samych włosów

  Osoby o suchej skórze głowy powinny myć włosy nie częściej niż co dwa, trzy dni, by jej dodatkowo nie wysuszać. Skóra głowy jest bardzo wrażliwa, przez co zazwyczaj źle reaguje na znajdujące się w szamponach substancje myjące. Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniego produktu, który nie będzie powodował podrażnień.

  W przypadku problemów z tłustą skórą głowy, warto jest myć włosy częściej, nawet każdego dnia. Duża ilość sebum blokuje mieszki włosowe, sprawiając, że wzrost nowych włosów jest mocno utrudniony. Nadmiar tej substancji może być także przyczyną zwiększonego wypadania włosów. Nieliczne osoby mogą borykać się także z tzw. łojotokiem. W tym przypadku włosy należy myc codziennie, najlepiej w godzinach wieczornych, by skóra głowy mogła nieco odpocząć od nadmiaru sebum. Najlepiej korzystać wtedy ze specjalnych szamponów, które działają leczniczo i pozwalają spowolnić rozwój szkodliwych substancji.

  Koniecznie należy także wziąć pod uwagę styl życia i porę roku. W okresie letnim należy myć głowę znacznie częściej niż na jesień lub wiosnę, w zimie natomiast najlepiej nieco przyhamować, by nie powodować dodatkowego przesuszenia skóry głowy. Osoby uprawiające sport powinny myć włosy częściej niż Ci wszyscy, którzy prowadzą siedzący tryb życia.

  Werdykt: Włosy powinniśmy myć tak często, jak jest to wymagane. Każda osoba powinna znaleźć swój optymalny rytm, pamiętając o tym, że przesadzanie zarówno w jedną, jak i drugą stronę może być szkodliwe.

   

  Za nami pierwsza część artykułu dotyczącego faktów i mitów o myciu włosów. Rozprawiliśmy się z dwoma tezami dotyczącymi tego, jak często należy zajmować się swoją fryzurą, by móc cieszyć się zdrowymi, długimi i pięknymi włosami.