trycholog-warszawa-jak-powstaje-lupiez-3

Łupież czym jest i dlaczego powstaje

11 sierpnia, 2020 

Treść artykułu
  Add a header to begin generating the table of contents

  Łupież czym jest i dlaczego powstaje

  Łuszczący się naskórek głowy to problem, który dotyka wielu osób w Polsce. Łupież nie jest co prawda niebezpieczny dla zdrowia, ale może powodować dyskomfort natury psychicznej. Białe płatki skóry na włosach nie należą do najprzyjemniejszych widoków, dlatego też warto jak najszybciej zwalczyć tę chorobę skóry głowy. Czym dokładnie jest łupież i dlaczego powstaje?

  Czym jest łupież?

  Łupież to choroba skóry głowy polegająca na łuszczeniu się naskórka. Łuszczenie się zrogowaciałej warstwy skóry to naturalny proces, który dotyczy każdego człowieka. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy złuszczanie jest nadmierne, a na głowie pojawia się spora ilość białawych płatków skóry, które opadają na twarz i ramiona. Bardzo często dochodzi też do łojotoku oraz swędzenia skóry.

  Łupież nie jest chorobą groźną i nie można się nią zarazić, niemniej jednak nie należy go bagatelizować, gdyż zaniedbania mogą doprowadzić nawet do konieczności skorzystania z pomocy dermatologa.

  Rodzaje łupieżu

  Wyróżnia się dwa rodzaje łupieżu:

  • Łupież suchy – pojawia się najczęściej. Objawia się małymi, białymi łuskami na włosach. Wywołany jest zazwyczaj zbyt mocnym przesuszeniem skóry głowy.
  • Łupież tłusty – występuje wraz z dużym łojotokiem. Charakteryzuje się dużymi żółtymi strupami, swędzeniem oraz stanem zapalnym skóry głowy.

  Oprócz tych dwóch głównych typów łupieżu możemy wyróżnić także łupież pstry oraz różowy Gilberta, jednakże oba te rodzaje nie pojawiają się na głowie.

  Przyczyny powstawania łupieżu

  Objawy łupieżu mogą być inne w zależności od przyczyny, która wywołuje namnażanie się grzybów Malassezia furfur. Występuje on u każdego, ale wywołuje łupież jedynie w przypadku pojawienia się dodatkowych czynników. Łupieżowi sprzyjają:

  • Niewystarczająca higiena – brak dostatecznej higieny jest głównym powodem pojawiania się łupieżu. Gdy włosy myte są zbyt rzadko, dochodzi do nadmiernego gromadzenia się martwych komórek skóry oraz łoju. Łupież powstaje w momencie, gdy nagromadzi się ich zbyt wiele. W takiej sytuacji należy zacząć myć włosy częściej, a problem zniknie sam.
  • Wysuszona skóra – problem ten pojawia się najczęściej zimą, a także wśród osób, które używają suszarki do włosów i długo przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. Sytuacje te mocno wysuszają skórę, a regularne mycie głowy dodatkowo pogarsza sytuację. W takim przypadku najlepiej rozważyć stosowanie specjalnych olejków lub odżywek nawilżających.
  • Łojotokowe zapalenie skóry – Łupież wywołany tą chorobą objawia się pod postacią dużych tłustych płatów. W takiej sytuacji należy skorzystać z odpowiedniego leczenia. Zazwyczaj wystarczy zastosować specjalny szampon przeznaczony do włosów z łupieżem.
  • Alergia – Łupież może pojawić się jako reakcja alergiczna na stosowane kosmetyki. Zwalczenie go jest bardzo proste, gdyż pojawia się on zazwyczaj od razu po rozpoczęciu stosowania danego produktu, łatwo więc określić, co jest przyczyną.
  • Łuszczyca – Łuszczyca jest chorobą, która najczęściej dotyka innych części ciała, ale w bardziej skrajnych przypadkach może też dojść do skóry głowy. W takiej sytuacji określenie źródła problemu również jest bardzo proste.
  • Atopowe zapalenie skóry – Stan zapalny skóry charakteryzujący się grudkami i wypryskami na skórze głowy. W celu rozwiązania problemu najlepiej skontaktować się z dermatologiem.
  • Zła dieta – Dieta uboga w witaminy i minerały może doprowadzić do łupieżu
  • Stres
  • Zaburzenia hormonalne

  Jeśli łupież nie ustępuje mimo zastosowanego leczenia, należy zgłosić się do lekarza, gdyż przyczyna może okazać się wtedy poważniejsza.