magdalena-kania-trycholog-warszawa-2

Badanie włosa – papierek lakmusowy człowieka

15 października, 2019 

Treść artykułu
  Add a header to begin generating the table of contents

  Badanie włosa – papierek lakmusowy człowieka

  Papierek wskaźnikowy, inaczej nazywany papierkiem lakmusowym pełni funkcję indykatora w badaniach chemicznych. Wykorzystanie papierków wskaźnikowych określa kondycję danej substancje chemicznej. W przypadku człowieka funkcję papierka lakmusowego można przypisać włosom. To właśnie ich dobra lub zła kondycja może świadczyć o naszym stanie zdrowia. Piękne, zdrowe włosy to niewątpliwie duży atut urody zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Gęste piękne włosy świadczą o dobrej kondycji zdrowotnej, właściwym odżywianiu oraz prawidłowej wydolności organizmu. 

  Co można ocenić dzięki badaniu włosa

  Specjaliści zajmujący się trychologią na podstawie badania włosa są w stanie stwierdzić jaką dietę prowadzi pacjent, czy spożył potrawy zawierające śladowe ilości metali ciężkich lub czy zażywał narkotyki. Taka wiedza pozwala stwierdzić czy danemu pacjentowi brakuje określonych składników odżywczych. Uzupełnieniem badań włosa jest określona lista innych badań, między innymi z krwi, które pozwalają uzupełnić potrzebne informacje przed rozpoczęciem kuracji.

  Pielęgnacja włosów a identyfikacja powodów łysienia

  Powszechnie uważamy, że za dobry stan włosów można odpowiada prawidłowa pielęgnacja włosa. Obecnie w sprzedaży jest wiele różnorodnych specyfików, szamponów i odżywek, których stosowanie ma na celu poprawę kondycji naszych włosów. Jednak korzystanie z nich, bez odpowiedniej analizy i badań może nie przynieść żadnych efektów, lub jedynie zamaskować problem. By odpowiednio przeprowadzić kurację, należy zacząć od wykonania odpowiednich badań i wizyty u trychologa, ponieważ na stan naszych włosów mogą wpływać różne czynniki, takie jak choroby, które na pozór nie mają dla nas w związku z włosami.

  badanie stanu włosów trycholog Warszawa

  Czynniki mające negatywny wpływ na kondycję włosów

  Natomiast z drugiej strony włosy każdego dnia narażone są na liczne czynniki szkodzące. Wśród nich można wymienić zarówno naturalne bodźce takie jak promienie słoneczne jak i również działania które wykonujemy w celu chwilowej poprawy wyglądu naszej fryzury. Mowa tutaj o suszeniu włosów w zbyt wysokiej temperaturze oraz o zastosowaniu rozgrzanej prostownicy. Znaczącą rolę mogą grać również kosmetyki do włosów jakich używamy.

  Gdy zauważymy odstępstwo od normalnego stanu włosa w postaci utraty połysku, utraty gęstości, nadmiernego przetłuszczania lub gdy włosy po prostu zaczynają wypadać należy mieć uwadze że mogą to być objawy problemów zdrowotnych. W tym wypadku niewątpliwie zalecana jest wizyta u specjalisty. 

  Badanie włosa - tylko u specjalisty

  Wizyta u specjalisty pozwoli nam na przeprowadzenie diagnozy odpowiadającej na pytanie jakie problemy zdrowotne kryje się za słabym stanem włosa. Przyczyn problemów może być naprawdę bardzo wiele. Czasami problemy z włosami wynikają z uwarunkowań genetycznych. Natomiast czasami za takim stanem rzeczy mogą stać także poważniejsze problemy takie jak kłopoty z tarczycą, problemy hormonalne, nieprawidłowe dawkowanie leków lub źle ułożona dieta.

  Kiedy należy zbadać włosy

  Podsumowując, jeśli zauważysz że Twoje włosy nadmiernie ulegają przetłuszczaniu lub straciły dawną grubość i połysk. Skontaktuj się z specjalistą trychologiem. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć wypadanie włosów.

  Badanie włosa Warszawa