Fashion portrait of young beautiful woman with white hairs and black makeup of eye

Trychologia a inne dziedziny medycyny – kompleksowe leczenie łysienia

25 marca, 2020 

Treść artykułu
  Add a header to begin generating the table of contents

  Trychologia nie jest dziedziną medycyny, ale specjalizacją, która staje się coraz bardziej popularna. Łączy się z innymi dziedzinami, ponieważ przyczyn łysienia i złej kondycji włosów jest wiele. Trycholog może zlecić wizytę lub badania u innego lekarza w celu kompleksowej i dokładnej diagnozy problemu.

  Portrait of a beautiful fashion brunette bride, sweet and sensual. Wedding make up and hair. Wight background. Art modern style. Blue eyes.

  Dermatologia

  Dermatologia i trychologia to dziedziny, które łączą się ze sobą. Dermatolog zajmuje się leczeniem skóry, a trycholog specjalizuje się w rozpoznawaniu schorzeń na skórze głowy i włosach. Wielu dermatologów inwestuje w kursy i szkolenia trychologiczne, ponieważ problemy związane z włosami są coraz bardziej powszechne. Doświadczenie zdobyte w dermatologii pozwala na bardziej skuteczne rozpoznanie chorób skóry głowy i ich leczenie.

  Happy loving family. Young mother are playing with her baby girl in the bedroom. Mom and child are having fun together.

  Ginekologia

  Okresowe wypadanie włosów jest charakterystyczne dla kobiet w ciąży i w miesiącach po urodzeniu dziecka. Dlatego warto skonsultować te objawy z ginekologiem. Kobiety podczas menopauzy również zauważają nadmierne wypadanie włosów, a konsultacja z lekarzem i odpowiednia kuracja hormonalna mogą zmniejszyć te objawy.

  Endokrynologia

  Zaburzenia hormonalne to jedne z najbardziej powszechnych przyczyn wypadania włosów u kobiet. Często konieczna jest wizyta u endokrynologa, który przeprowadzi wywiad z pacjentem oraz zleci badania. Łysienie może być tylko objawem poważniejszej choroby (niedoczynność tarczycy, Hashimoto), którą należy obserwować i leczyć odpowiednimi lekami.

  Portrait of happy teen holding cellphone and smiling with hair blowing

  Dietetyka

  Nieodpowiednia dieta skutkuje słabymi, cienkimi i wypadającymi włosami. Brak w codziennej diecie kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6) oraz witamin (A, E, witamin z grupy B), negatywnie wpływa na kondycję włosów. Spożywanie niewystarczającej ilości płynów sprawia, że włosy są suche i łamliwe. Dietetyk ułoży specjalną dietę, która wzmocni włosy i przyspieszy wzrost nowych włosów. Odpowiednia pielęgnacja i zdrowe odżywianie zaowocują lśniącymi i gęstymi włosami.

  Hugging young couple in love walking with dog outdoors in snowy winter

  Psychologia

  Wypadanie włosów bezpośrednio łączy się ze stresem i nerwicą. Kiedy nie dbamy o zdrowie psychiczne, odbija się to na naszym zdrowiu fizycznym. Trudne przejścia, traumy i problemy mogą mieć negatywny wpływ na stan włosów, a nawet powodować łysienie plackowate. Jeśli znajdujemy się w trudnym okresie naszego życia, nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, odpoczywać ani jeść, warto rozważyć wizytę u psychologa lub psychoterapeuty. Po wywiadzie z pacjentem trycholog również może zalecić konsultację ze specjalistą w tej dziedzinie. Polepszenie zdrowia psychicznego może być kluczowe dla pozbycia się innych dolegliwości.

  Wedding makeup artist making a make up for bride. Beautiful sexy model girl indoors. Beauty blonde woman with curly hair. Female portrait. Bridal morning of a cute lady. Close-up hands near face

  Kosmetologia

  Trychologia zawiera w sobie wiedzę z kosmetologii. Kosmetolog działa jednak na powierzchni i nie zawsze jest w stanie określić zdrowotne przyczyny wypadania włosów. Może natomiast zlecić odpowiednią pielęgnację i wykonać powierzchowne badania.

  Leave a Comment

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *