Fashion portrait of young beautiful woman with white hairs and black makeup of eye

Trychologia a inne dziedziny medycyny – kompleksowe leczenie łysienia

25 marca, 2020 

Treść artykułu
  Add a header to begin generating the table of contents

  Trychologia a inne dziedziny medycyny – kompleksowe leczenie łysienia

  Trychologia nie jest dziedziną medycyny, ale specjalizacją, która staje się coraz bardziej popularna. Łączy się z innymi dziedzinami, ponieważ przyczyn łysienia i złej kondycji włosów jest wiele. Trycholog może zlecić wizytę lub badania u innego lekarza w celu kompleksowej i dokładnej diagnozy problemu.

  Trychologia a inne dziedziny medycyny

  Dermatologia a  trychologia

  Dermatologia i trychologia to dziedziny, które łączą się ze sobą. Dermatolog zajmuje się leczeniem skóry, a trycholog specjalizuje się w rozpoznawaniu schorzeń na skórze głowy i włosach. Wielu dermatologów inwestuje w kursy i szkolenia trychologiczne, ponieważ problemy związane z włosami są coraz bardziej powszechne. Doświadczenie zdobyte w dermatologii pozwala na bardziej skuteczne rozpoznanie chorób skóry głowy i ich leczenie.

  Dermatologia a trychologia

  Ginekologia -  czy ma wpływ na działania trychologiczne?

  Okresowe wypadanie włosów jest charakterystyczne dla kobiet w ciąży i w miesiącach po urodzeniu dziecka. Dlatego warto skonsultować te objawy z ginekologiem. Kobiety podczas menopauzy również zauważają nadmierne wypadanie włosów, a konsultacja z lekarzem i odpowiednia kuracja hormonalna mogą zmniejszyć te objawy.

  Endokrynologia odsłania przyczyny wypadania włosów

  Zaburzenia hormonalne to jedne z najbardziej powszechnych przyczyn wypadania włosów u kobiet. Często konieczna jest wizyta u endokrynologa, który przeprowadzi wywiad z pacjentem oraz zleci badania. Łysienie może być tylko objawem poważniejszej choroby (niedoczynność tarczycy, Hashimoto), którą należy obserwować i leczyć odpowiednimi lekami.

  Hormony a stan naszych włosów - trychologia

  Dietetyka - jesteś tym co jesz

  Nieodpowiednia dieta skutkuje słabymi, cienkimi i wypadającymi włosami. Brak w codziennej diecie kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6) oraz witamin (A, E, witamin z grupy B), negatywnie wpływa na kondycję włosów. Spożywanie niewystarczającej ilości płynów sprawia, że włosy są suche i łamliwe. Dietetyk ułoży specjalną dietę, która wzmocni włosy i przyspieszy wzrost nowych włosów. Odpowiednia pielęgnacja i zdrowe odżywianie zaowocują lśniącymi i gęstymi włosami.

  Wpływ dietetyki na nasze włosy - trychologia

  Psychologia

  Wypadanie włosów bezpośrednio łączy się ze stresem i nerwicą. Kiedy nie dbamy o zdrowie psychiczne, odbija się to na naszym zdrowiu fizycznym. Trudne przejścia, traumy i problemy mogą mieć negatywny wpływ na stan włosów, a nawet powodować łysienie plackowate. Jeśli znajdujemy się w trudnym okresie naszego życia, nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, odpoczywać ani jeść, warto rozważyć wizytę u psychologa lub psychoterapeuty. Po wywiadzie z pacjentem trycholog również może zalecić konsultację ze specjalistą w tej dziedzinie. Polepszenie zdrowia psychicznego może być kluczowe dla pozbycia się innych dolegliwości.

  Kosmetologia a psychologia

  Kosmetologia

  Trychologia zawiera w sobie wiedzę z kosmetologii. Kosmetolog działa jednak na powierzchni i nie zawsze jest w stanie określić zdrowotne przyczyny wypadania włosów. Może natomiast zlecić odpowiednią pielęgnację i wykonać powierzchowne badania.