Washing hair in hair salon

Suplementacja a wypadanie włosów

18 grudnia, 2019 

Treść artykułu
  Add a header to begin generating the table of contents

  Suplementacja a wypadanie włosów

  Włosy, tak jak i cały organizm, potrzebują odpowiedniej dawki witamin i minerałów, by rosnąć i zachować zdrowy wygląd. Kiedy pojawiają się niedobory cennych substancji odżywczych, pierwsze tego oznaki pojawiają się właśnie na włosach i paznokciach, które traktowane są przez organizm jako obiekty drugiej kategorii, które można poświęcić, by narządy wewnętrzne mogły w dalszym ciągu prawidłowo pracować. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić organizmowi odpowiedniej dawki substancji odżywczych z diety, warto zainteresować się suplementacją.

  Podział suplementów na wypadanie włosów

  Na początku warto uświadomić sobie, że suplementy na wypadanie włosów mogą mieć różne działanie. Większość z nich ma za zadanie dostarczyć do organizmu substancji, dzięki którym włosy ulegną wzmocnieniu i przestaną wypadać w nadmiernych ilościach. Drugą grupą są suplementy, które mają zmobilizować mieszki włosowe do bardziej intensywnej pracy i dostarczyć im substancji niezbędnych do wytworzenia nowych włosów.

  Jakich składników należy dostarczyć do organizmu, by włosy przestały wypadać?

  Włosy zbudowane są głównie z białka, zwanego keratyną. W uproszczeniu można powiedzieć, że składają się one z dwóch części: korzenia znajdującego się w skórze i łodygi wystającej ponad nią. Składniki odżywcze transportowane są krwią do korzeni włosa, skąd rozprowadzane są po całej łodydze. 

  W momencie, gdy pojawią się niedobory substancji odżywczych, dochodzi do osłabienia włosów, zmniejsza się ich blask i zaczynają wypadać. 

  Celem suplementów jest dostarczenie do organizmu substancji niezbędnych do wzrostu i utrzymania włosów w dobrym stanie. Najważniejsze są aminokwasy siarkowe, cysteina oraz metionina, gdyż to właśnie one wchodzą w skład keratyny, czyli głównego białka budulcowego włosów.

  Poza aminokwasami warto dostarczać do organizmu także witaminy i minerały. Szczególnie istotne będą takie mikroelementy jak krzem i żelazo, które są odpowiedzialne za powstrzymanie wypadania włosów oraz miedź i cynk, biorące udział w procesie wzrostu łodygi włosa. 

  W przypadku witamin interesują nas głównie: witamina A, C, E oraz witaminy z grupy B. One mają największy wpływ na stan naszych włosów.

  Suplementacja włosów trycholog Warszawa.

  Suplementy do włosów i ich działanie

  Suplementy na wypadanie włosów działają zupełnie inaczej niż inne. Organizm sam wie, co dla niego najważniejsze, więc nawet jeśli będziemy przyjmować tabletki z substancjami mającymi odżywiać włosy, to i tak wpierw trafią one do wewnętrznych narządów i komórek, które mają wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Dopiero w momencie, gdy ich zapotrzebowanie zostanie zaspokojone, pozostałe minerały i witaminy kierowane są w pozostałe miejsca, w tym do włosów i paznokci.

  Oznacza to, że na pierwsze efekty możemy czasem czekać naprawdę długo, gdyż naprawa rozregulowanego organizmu może zająć sporo czasu. Najważniejsze jednak to być konsekwentnym, gdyż tylko wtedy uda nam się uratować nasze włosy i sprawić, że znowu będą błyszczące i przestaną wypadać.

  Należy również pamiętać, że żaden suplement nie zastąpi dobrej diety i to od zmiany nawyków żywieniowych powinniśmy zacząć.

  Suplementacja wypadających włosów trycholog Warszawa.