Brown-haired Girl with Long Healthy and Shiny Smooth Hair. Care and Beauty. Beautiful Model Woman Smiling. Make-Up and Jewelry

Najczęstsze choroby powodujące wypadanie włosów

10 grudnia, 2019 

Treść artykułu
  Add a header to begin generating the table of contents

  Najczęstsze choroby powodujące wypadanie włosów

  Wypadanie włosów i choroby skóry głowy to dolegliwości, z którymi zmaga się spora część społeczeństwa. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, od złej diety zaczynając, na poważnych chorobach kończąc. Może się więc zdarzyć, że łysienie pozwoli nam odkryć, że nasz organizm zmaga się z ciężką chorobą, którą na pierwszy rzut oka ciężko powiązać z wypadaniem włosów. Jakie dolegliwości mogą wpływać na stan naszych włosów?

  Choroby tarczycy i ich wpływ na wypadanie włosów

  Tarczyc to gruczoł położony w dolnej części szyi. Do jej zadań należy wytwarzanie hormonów, sterujących przemianą materii w tkankach i narządach całego organizmu. Do wypadania włosów dochodzi w przypadku choroby zwanej nadczynnością tarczycy, gdy dochodzi do nadmiernej produkcji hormonów przez ten narząd. Włosy wtedy rosną szybciej, ale też i szybciej się starzeją, stają się delikatne i wypadają. Nadczynność tarczycy może prowadzić do łysienia ogólnego, kiedy to włosy wypadają równomiernie z całej skóry głowy, jak i plackowatego, które charakteryzuje się tym, że pomiędzy całkowicie gołymi fragmentami skóry znajdują się pola z włosami. Szkodliwa jest nie tylko nadczynność, ale i niedoczynność tarczycy, kiedy to włosy stają się suche i łamliwe.

  Choroby tarczycy a włosy. Trycholog Warszawa.

  Toczeń układowy

  Toczeń układowy należy do grupy chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których organizm atakuje sam siebie. Wypadanie włosów jest jednym z jej objawów. Toczeń układowy to bardzo poważna choroba, która często kończy się śmiercią, dlatego w przypadku pojawienia się wypadania włosów z nieznanej przyczyny, warto jak najszybciej wykonać odpowiednie badania.

  Anemia

  Anemia to choroba spowodowana niedoborem żelaza. W jej trakcie pojawiają się problemy z czerwonymi krwinkami i ilością hemoglobiny. Anemia bardzo często mylona jest z przepracowaniem i zmęczeniem, gdyż wyczerpanie to jeden z pierwszych objawów tej choroby. Skóra na głowie staje się sucha i szorstka, a włosy łamią się i wypadają. 

  Długotrwała gorączka

  Długo trwające przeziębienie lub grypa również mogą wpłynąć na wypadanie włosów. Wszystkiemu winna jest wysoka temperatura w trakcie gorączki, która powoduje szybsze odejście włosów w stan spoczynku. Na szczęście w tym przypadku mamy do czynienia z całkowicie odwracalną utratą włosów i po ustąpieniu choroby włosy wracają do normy. 

  Choroby skóry

  Na stan naszych włosów w znacznym stopniu wpływają choroby skóry. Należy tu zwrócić uwagę przede wszystkim na łojotokowe zapalenie skóry, które może doprowadzić do całkowitej utraty włosów. Choroba ta polega na pojawianiu się wyprysków i nadmiernym złuszczaniu naskórka wywołanym zapaleniem skóry. Niebezpieczne dla naszych włosów są także łuszczyca i grzybica. W przypadku chorób skóry głowy niezbędna jest wizyta u dobrego trychologa który pomoże znaleźć odpowiednią terapię, a także przekaże zalecenia i poprowadzi dalsze leczenie. 

  Łysienie plackowate

  Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, której efektem jest całkowita utrata włosów na małych fragmentach skóry. Miejsca zupełnie gołe występują wtedy w sąsiedztwie idealnie owłosionych fragmentów głowy. 

  Łysienie plackowate. Trycholog Warszawa.

  Trichotillomania

  Ta choroba psychiczna o ciekawie brzmiącej nazwie powoduje niekontrolowane wyrywanie włosów z głowy, a w bardziej zaawansowanych stadiach - z reszty ciała.