lojotokowe-zapalenie-skory-glowy-a-luszczyca

Łojotokowe zapalenie skóry głowy a łuszczyca, jak je odróżnić?

23 października, 2020 

Treść artykułu
  Add a header to begin generating the table of contents

  Łojotokowe zapalenie skóry głowy a łuszczyca, jak je odróżnić?

  W dzisiejszych czasach włosy są dla nas bardzo ważną wizytówką. Jakiekolwiek zmiany w ich strukturze lub wyglądzie zwykle bywają dla nas niepokojące. Nie należy lekceważyć takich zmian. Zawsze warto jest udać się do specjalisty na przykład trychologa, który rozpozna problem i zaleci ewentualne leczenie.

  Łojotokowe zapalenie skóry głowy- jak je rozpoznać?

  Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest przewlekłą i często nawracającą chorobą. Objawia się rumieniowatymi zmianami pokrytymi białą lub żółtą łuską. Zmiany te występują najczęściej na skalpie, czole, nosie, uszach i klatce piersiowej. Przyczyną tej choroby jest nadmierne wydzielanie łoju oraz zakażenie grzybem z rodzaju Malassezia. Dotyka najczęściej osoby w okresie dojrzewania.

  Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy.

  Łojotokowe zapalenie skóry głowy bywa często mylone z łuszczycą lub grzybicą. Dlatego też tak ważne jest, aby udać się do specjalisty, który postawi właściwą diagnozę. W leczeniu tej choroby z reguły wykorzystuje się leki przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. W wielu przypadkach w zupełności wystarczające jest stosowanie preparatów keratolicznych lub cytostatycznych. Aby złagodzić chorobę, warto jest stosować się do zdrowej diety bogatej w witaminy i kwasy tłuszczowe. 

  Czynniki nasilające łojotokowe zapalenie skóry głowy.

  Jak w każdym schorzeniu istnieją czynniki, które mogą nasilać objawy choroby. Należą do nich między innymi:

  • stres
  • obniżona odporność
  • niezdrowy tryb życia (używki, zła dieta, brak ruchu)
  • zaburzenia neurologiczna
  • brak odpowiedniej higieny.

  Łuszczyca- jak ją rozpoznać?

  Łuszczyca jest przewlekłą i nawracającą chorobą o podłożu genetycznym i immunologicznym. Najwięcej zachorowań występuje w wieku dojrzewania lub po 50 roku życia. Charakteryzuje się wykwitami skórnymi o postaci czerwonobrunatnych grudek z łuszczącą się białą powierzchnią. Zdrapanie powoduje, że obszar ten staje się błyszczący lub struktura zostaje uszkodzona i dochodzi do wysięku krwi. Łuszczyca zazwyczaj jest dla chorych bardzo wstydliwą chorobą, ponieważ często zajmuje duże powierzchnie skóry. Oprócz skóry głowy występuje również na łokciach, kolanach, twarzy, pośladkach lub na dolnych częściach pleców. Wykwity są charakterystycznie odznaczone od zdrowej skóry.

  Leczenie łuszczycy.

  Łuszczyca często bywa mylona z grzybicą lub łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Cechuje się gwałtownym rozwojem naskórka. Leczy się ją objawowo ze względu na częste nawroty, na które wpływ ma wiele czynników. Leczenie domowe możemy podzielić na trzy etapy. Pierwszym z nich jest złuszczenie łuski preparatami keratolitycznymi. Kolejnym jest odpowiednie mycie skóry głowy za pomocą dobranych szamponów i wykonywanie delikatnych peelingów. Ostatnim etapem jest nałożenie substancji, która będzie działała przeciwświądowo i hamująco na rozwój naskórka. Lekarze często przepisują również maści sterydowe. Do łagodzenia objawów wykorzystywana jest także fototerapia, w której najważniejsza jest systematyczność i ustalona przez specjalistę ilość zabiegów.

  Czynniki nasilające łuszczycę.

  Istnieje wiele czynników, które nasilają objawy łuszczycy. Należą do nich:

  • stres
  • częste infekcje
  • zła dieta (w szczególności ostre przyprawy, cukier)
  • używki
  • niektóre leki
  • brak higieny
  • brak ekspozycji na światło słoneczne.

  Zarówno łuszczyca jak i łojotokowe zapalenie skóry głowy są chorobami, które objawiają się podobnie. Stąd tak ważne jest, żeby nie stosować leczenia na własną rękę, ale udać się do specjalisty, który oceni stan naszej skóry i pokieruje nas w leczeniu dolegliwości.