Beautiful young woman drying hair with fan in front of mirror in bathroom

Jak przygotować się do wizyty trychologicznej

25 października, 2019 

Treść artykułu
  Add a header to begin generating the table of contents

  Jak przygotować się do wizyty trychologicznej

  Każdego dnia gubimy od 60 do 100 włosów. Jest to całkowicie naturalne i nie powinniśmy się tym przejmować. Zdarza się jednak, że w pewnym okresie naszego życia włosy zaczynają wypadać w zastraszającym tempie, a te, które pozostają na głowie są cienkie, kruche i bez charakterystycznego połysku. Jeśli żadne szampony i odżywki nie pomagają, czeka nas wizyta trychologiczna, u specjalisty zajmującego się schorzeniami skóry głowy i włosów.

  Jakie badania należy wykonać przed wizytą u trychologa?

  Zanim wybierzemy się na wizytę, musimy się do niej dobrze przygotować. Pozwoli nam to uniknąć dodatkowych kosztów i straty czasu, a także umożliwi otrzymanie dokładnych wyników.

  Na początku należy zadbać o wykonanie wymaganych badań. W celu postawienia prawidłowej diagnozy trycholog musi dokładnie poznać stan naszego organizmu. Zanim skorzystamy z usług specjalisty powinniśmy zadbać o uzyskanie wyników przed wizytą trychologiczną:

  • morfologii krwi,
  • CRP lub OB (do wykrycia obecności stanów zapalnych w organizmie),
  • poziomu cynku, potasu, magnezu, sodu i żelaza w organizmie,
  • stężenia ferrytyny (białka odpowiedzialnego za magazynowanie żelaza),
  • obecności hormonów TSH, FT4, ATP0, ATg, ATRb,
  • poziomu nieaktywnej formy witaminy D w surowicy (stężenie 25(OH)D3),
  • poziomu testosteronu i androstendionu,
  • obecności prolaktyny w organizmie,
  • poziomu kortyzolu.
  Wizyta trychologiczna

  Jak wygląda konsultacja trychologiczna?

  Po wykonaniu powyższych badań jesteśmy gotowi na wizytę u trychologa. Nie należy się tego obawiać, gdyż cały proces jest bezbolesny i polega na dokładnej ocenie stanu skóry głowy i włosów, a także ogólnej kondycji fizycznej i psychicznej pacjenta. Warto zawczasu przygotować się na pytania dotyczące naszego życia, dzięki którym lekarzowi łatwiej będzie znaleźć przyczynę naszego problemu. Trycholog zapyta nas o przyjmowane leki, choroby przewlekłe, tryb życia (ilość snu, nałogi, stosowana antykoncepcja), dietę (regularność i różnorodność posiłków, nawodnienie organizmu) i to, w jaki sposób pielęgnujemy włosy. Koniecznie trzeba przypomnieć sobie, kiedy zauważyliśmy, że nasze włosy są osłabione i czy w naszym życiu nie pojawiła się wtedy drastyczna zmiana, która mogła doprowadzić do nadmiernego łysienia. Zdarza się bowiem, że problemem może być silne przeżycie emocjonalne, sytuacja stresowe, a nawet początkowe stany depresyjne. Im lepiej przygotujemy się do wywiadu, tym łatwiej będzie znaleźć źródło problemu.

  Umyj głowę 24h przed wizytą u trychologa.

  Przed konsultacją z trychologiem należy dokładnie umyć głowę. Trzeba to jednak zrobić na co najmniej 24 godziny przed planowaną wizytą, by możliwe było ocenienie pracy gruczołów łojowych. Po myciu nie wolno korzystać z żadnych lakierów, past ani innych środków do pielęgnacji i stylizacji włosów.

  Włosy nie powinny być poddane modelowaniu ani chemicznym zabiegom. Należy zrezygnować z prostowania keratynowego, trwałej ondulacji, a także strzyżenia na co najmniej tydzień przed planowaną wizytą.

  Osoby farbujące włosy powinny odczekać przynajmniej dwa tygodnie od momentu nałożenia pigmentu. W przeciwnym przypadku farba pokryje włosy i skórę, przez co prawidłowa ocena ich stanu nie będzie możliwa.

  Portrait of a happy woman at the hair salon