trycholog-warszawa-fakty-mity-mycie-wlosow-2

Fakty i mity o myciu włosów cz 2

23 sierpnia, 2020 

Treść artykułu
  Add a header to begin generating the table of contents

  Fakty i mity o myciu włosów cz 2

  W pierwszej części artykułu rozprawiliśmy się z dwoma mitami dotyczącymi tego, jak często należy myć włosy. Teraz pora na to, by wejść w temat nieco głębiej i przyjrzeć się nieco bardziej „zaawansowanym” zagadnieniom. Zapraszamy więc na kolejny artykuł z serii „Fakty i mity o myciu włosów”.

  Fakt czy mit? – Częste mycie sprawia, że włosy zaczynają się szybciej przetłuszczać
  Wiele osób uważa, że codzienne mycie sprawia, że skóra głowy zaczyna wytwarzać sporo sebum, co prowadzi do zbytniego przetłuszczania się włosów. Może to być po części prawdą, jednak sytuacja taka występuje wtedy, gdy używamy zbyt mocnych kosmetyków. Stosując delikatne szampony, problem z nadmiernych przetłuszczaniem się fryzury nie powinien się pojawić. Warto też od czasu do czasu skorzystać ze specjalnych produktów, który oczyści włosy i skórę głowy z zanieczyszczeń.

  Werdykt: Stosując odpowiednie kosmetyki, nie musimy bać się o to, że włosy zaczną szybciej się przetłuszczać, nawet przy częstym ich myciu.

  Fakt czy mit? – Po kąpieli w słonej wodzie należy umyć włosy
  W tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwą tezą. Słona woda morska spłukuje z włosów ich ochronną tłuszczową warstwę, przez co stają się one dużo bardziej podatne na działanie promieni ultrafioletów. Podobne właściwości ma woda z chlorem, którą możemy znaleźć np. w basenie. Po każdej takiej kąpieli należy pamiętać o tym, by spłukać włosy czystą wodą i nie suszyć ich bezpośrednio na słońcu. Jeśli mamy taką możliwość, warto jak najszybciej dokładnie umyć włosy, a także zastosować odpowiednią odżywkę.

  Werdykt: Fakt. Jeśli nie zadbamy o włosy po kąpieli w morzu, mogą one mocno ucierpieć.

  Fakt czy mit? – Korzystanie z suszarki niszczy włosy
  Mokre włosy są dużo bardziej narażone na uszkodzenia. Należy unikać mocnego pocierania ich ręcznikiem, a także suszenia przy pomocy suszarki. Korzystając z ręcznika najlepiej skupić się na tym, by zamiast pocierania, dociskać delikatnie skórę głowy. Pozwoli to zebrać nadmiary wody, gwarantując włosom bezpieczeństwo.

  Suszarki do włosów najlepiej omijać szerokim łukiem. Jeśli jednak musimy z nich skorzystać, najlepiej ustawić jak najniższą temperaturę nadmuchu. Suszenie włosów gorącym powietrzem może mocno je uszkodzić.

  Werdykt: Gorące powietrze może znacząco uszkodzić włosy. Lepiej unikać suszarek.

  Fakt czy mit? – Włosy najlepiej rozczesywać na mokro
  Zarówno prawda, jak i fałsz. Mokre włosy rozczesują się dużo łatwiej, jednak są one wtedy szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Gwałtowne czesanie może doprowadzić do rozciągania i niszczenia się kosmyków. Warto zaopatrzyć się w grzebień o szerokim rozstawie zębów, który pozwoli zminimalizować uszkodzenia.

  W najlepszej sytuacji są osoby z włosami kręconymi. W ich przypadku najlepiej jest rozczesywać włosy na mokro, gdyż są one wtedy dużo bardziej uległe, co pozwoli uniknąć ich wyrywania i szarpania.

  Werdykt: Wszystko zależy od rodzaju włosów. Czesanie na mokro polecane jest szczególnie osobom o kręconych włosach.

   

  Wiemy już, w jaki sposób zadbać o włosy w trakcie i po ich umyciu. Teraz czas wprowadzić wszystkie zalecenia w życie, by móc w przyszłości cieszyć się zdrową i bujną fryzurą.