Serious frowning young man viewing his hair and finding receding hairline while looking into mirror and touching hair, he suffering from hair loss

Dlaczego włosy wypadają?

7 stycznia, 2020 

Treść artykułu
    Add a header to begin generating the table of contents

    Dlaczego włosy wypadają?

    Łysienie to problem z którym zmaga się coraz więcej osób i co raz więcej z nich zadaje sobie pytanie "Dlaczego włosy wypadają?" Dlaczego z czasem włosy wyraźnie tracą swoją witalność? Czy proces wypadania włosów da się powstrzymać? Jakie czynniki są odpowiedzialne za problemy z wypadaniem włosów? Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

    Wypadanie włosów to w pełni naturalny proces

    Powodów wypadania włosów jest mnóstow. Zacząć należy od faktu że wypadanie włosów jest w pełni naturalnym procesem fizjologicznym. U każdego z nas, nawet u młodych osób każdego dnia dochodzi do pozbycia się około 100 włosów. Utracone sposób naturalny włosy zostają szybko zastąpione nowymi. Standardowo włosy żyją od dwóch do sześciu lat. Na początku włos jest w fazie wzrostu. Następnie przestaje rosnąć, co jest równoczesne z tym że korzeń włosa przesuwa się w kierunku ujścia mieszka włosowego. Gdy włos traci swoją siłę, po prostu wypada w sposób naturalny. Najczęściej podczas czesania lub mycia. 

    Większość włosów na głowie jest w fazie wzrostu, zaledwie kilka procent jest w fazie tak zwanego spoczynku. Kolejną interesującą informacją jest fakt, że każdy mieszek włosowy jest zaprogramowany na produkcje od 20 do 30 sztuk włosów w ciągu całego życia. 

    A więc, dlaczego wypadają włosy?

    Przyczyny wypadania włosów może być naprawdę wiele. Wśród nich można wyróżnić następujące:

    • Stres i depresja.
    • Choroby hormonalne, zakaźne oraz autoimmunologiczne. 
    • Chemioterapia.
    • Przyjmowanie leków (np. antybiotyków, leków na nadciśnienie, leków wpływających na obniżenie krzepliwości krwi).
    • Nieprawidłowa dieta. Szczególnie niekorzystne jest dieta uboga w witaminy z grupy b2 oraz żelazo.
    Dlaczego wypadają nam włosy?

    Androgenowe wypadanie włosów

    Najczęstszą przyczyną wypadania włosów w szczególności u mężczyzn jest androgenowe wypadanie włosów. Jest to problem na tle hormonalnym, który występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Mieszki włosowe ulegają skróceniu pod wpływem działania męskich hormonów. Dlatego też problem ten znacznie częściej dotyczy mężczyzn. Poza podłożem hormonalnym uważa się że androgenowe łysienie to skłonność przenoszona dziedzicznie. 

    Częstotliwość występowania problemu z łysieniem jest ściśle skorelowana z wiekiem pacjenta. U kobiet dotyka 30% pacjentek w wieku 30 lat. Wśród starszych kobiet (powyżej powyżej 65 roku życia) problem ten dotyka nawet 75 procent społeczeństwa. U mężczyzn wypadanie włosów to znacznie powszechniejsze zjawisko. Według niektórych danych może dotyczyć nawet 80% społeczeństwa. Powyższe dane pochodzą ze strony stopwypadaniuwlosow.pl.  

    Zmiany hormonalne

    W związku z faktem że wzrost włosów jest ściśle związany z poziomem zmian hormonalnych, kolejnych przyczyn wypadania włosów możemy doszukiwać się podczas menopauzy lub ciąży. U ciężarnych kobiet występuje podwyższone stężenie estrogenów, co czasami może przejawiać się wyjątkowo bujnymi włosami. Po porodzie następuje wyrównanie poziomu hormonów, czego efektem mogą być wypadające włosy. Jest to normalna sytuacja którą nie należy się przejmować. Profilaktycznie można użyć suplementów diety lub specjalistycznych szamponów.

    Nieprawidłowa dieta

    Stan naszych włosów odzwierciedla ogólną witalność całego organizmu. Bujne lśniące włosy wymagają diety bogatej w witaminy i mikroelementy. W przypadku niedoboru określonych składników odżywczych może następować degradacja mieszka włosowego. W szczególności należy dbać o odpowiedni poziom żelaza i witamin z grupy B2. Niedobór witamin objawia się w postaci zmniejszonej grubości włosa oraz zwiększonej podatności na wypadanie. 

    Przyjmowanie leków

    Kolejną przyczyną mogą być skutki uboczne leczenia. Mowa tutaj o źle dobranych dawkach leków lub długotrwałym procesie leczenia. Przykładami mogą być środki nasercowe lub antykoncepcyjne.

    Wypadanie włosów jako następstwo innych chorób

    Wypadanie włosów może być jednym z objawów lub następstw chorób. Mowa o wszelkiego rodzaju chorobach o podłożu hormonalnym np. zaburzenie hormonalne tarczycy. Jak się okazuje wypadanie włosów może być także powiązane z chorobami zakaźnymi na czele z grypą. Natomiast mówiąc o chorobach autoimmunologicznych jako przykład można podać popularną chorobę Hashimoto. Wypadanie włosów może być także następstwem chorób o charakterze przewlekłym (cukrzyca lub problemy z wątrobą). 

    Aby dokładnie określić przyczynę wypadania włosów należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty trychologa.

    Dlaczego nasze włosy wypadają?

    Chcesz wiedzieć dlaczego Twoje włosy wypadają?

    Jeśli na prawdę chcesz poznać powód, dla którego tracisz włosy z głowy niezbędna będzie konsultacja trychologiczna. Możesz ją umówić w naszej klinice trychologicznej w Warszawie. Zapraszamy!